25.10.2023

Notika projekta „STIPRI KOPĀ. СИЛЬНІ РАЗОМ” saliedēšanās pasākums

2023. gada 21. un 22. oktobrī notika Daugavpils Universitātes Mūžizglītības, kultūras un zinātnes komunikācijas biedrības “Intelekta parks” Latvijas valsts budžeta finansētās programmas “Kultūrorientācijas kursi un iekļaušanās pasākumi Ukrainas civiliedzīvotājiem” projekta “STIPRI KOPĀ. СИЛЬНІ РАЗОМ”, ID Nr. 2023.LV/UKR_KO/06 saliedēšanās pasākums, kurā tika uzaicināti piedalīties Ukrainas civiliedzīvotāji, kuri apgūst latviešu valodu, iepazīst Latvijas kultūras un sabiedrības procesus, kā arī kuru mērķis ir integrēties Latvijas sabiedrībā. Divu dienu laikā Ukrainas civiliedzīvotāji un Latvijas pilsoņi – uzņemošās kopienas pārstāvji sadarbojās neformālās aktivitātēs, tīklojās un devās ekskursijā, iepazīstot veiksmīgus mazā biznesa paraugus Latgalē un gūstot ierosmes savas mazās uzņēmējdarbības uzsākšanai.

Saliedēšanās pasākuma pirmajā dienā projekta dalībnieki devās uz atpūtas kompleksu “Lejasmalas” Krāslavas novada Aulejas pagastā, kur tika organizēta diskusija par starpkultūru komunikāciju un reģionālo specifiku Latvijā un Ukrainā, apspriežot jau iegūto pieredzi, kā arī iezīmējot nākotnes perspektīvu un mērķus Latvijas un Ukrainas sadarbības jautājumos. Diskusiju vadīja pamatnācijas pārstāve Inese Valtere un Ukrainas civiliedzīvotāja Anastasiia Lovina. Diskusijā iesaistījās visi klātesošie. Tās laikā dalībnieki guva priekšstatu par starpkultūru komunikācijas aktualitātēm, piedalījās iekļaujošas sabiedrības un kultūrkompetences izveides treniņā, kā arī uzzināja dažādus stereotipus par cittautiešiem, kas ir izplatīti Latvijas sabiedrībā.

Pēc diskusijas Ukrainas civiliedzīvotāji iesaistījās aktivitātes “Stāstu vakars” dažādās interešu grupās, kur klausījās makšķernieku, mednieku, sēņotāju un ogotāju stāstus; aizraujošus ceļotāju stāstus; apetīti rosinošus kulināros stāstus no latviešu saimnieču virtuves, kā arī tik aktuālos influenceru un blogeru stāstus. Visi dalībnieki iesaistījās meistarklasēs, kur pedagoga uzraudzībā apguva aproču izgatavošanas mākslu, ieaužot tajās latviešu etnogrāfiskās zīmes. Savukārt ziepju liešanas meistarklasē tika iepazīti dažādi Latvijas ārstnieciskie un dekoratīvie augi, to nosaukumi un pielietojums. Gan pieaugušie, gan bērni tika iesaistīti latviešu tradicionālajās spēlēs un rotaļās, vienlaikus iepazīstot arī latviešu tautas deju soļus. Meistarklašu laikā ekskursijas dalībnieki nostiprināja savas latviešu valodas zināšanas, iepazina latviešu nacionālās vērtības un tradīcijas, kā arī lika pamatus sadarbības modeļiem ar pamatnācijas pārstāvjiem.

Otrā diena iesākās ar informāciju par NVO iespējām, NVO darbību regulējošo likumdošanu, finansējumu piesaistes avotiem. Pēc dienas informatīvās daļas ekskursijas dalībnieki devās uz bioloģisko zemnieku saimniecību “Juri”, kur bija iespēja iepazīt siera siešanas tradīcijas, degustēt svaigi slauktu pienu, dažādus ar rokām sietā siera veidus un uzzināt veidus, kā var izveidot savu bioloģisko zemnieku saimniecību, lai saimniekošanas rezultāti nestu arī peļņu.

Projekta dalībnieki devās uz Preiļiem, kur tika apmeklēta mākslas galerija “Nester Custom”. Tās dibinātāji ir Preiļu ģimene Aleksandrs un Alīna Nesteruki, kuri izstrādājusi oriģinālu biznesa ideju, restaurējot moto tehniku, kā arī pārvēršot nelikvīdās rezerves daļas mākslas darbos. Nākamā pieturvieta bija “Leļļu karaļvalsts”, kur dalībnieki iepazina leļļu kolekciju, ko vairāku gadu garumā ir veidojusi māksliniece Jeļena Mihailova jeb Vladlena. Muzejs ir slavens ne tikai Latvijas mērogā, bet arī starptautiskā līmenī, tāpēc Ukrainas civiliedzīvotāji guva vērtīgu pieredzi, kā internacionalizēt savu biznesu. Visiem bija iespēja ietērpties retro apģērbos, iepazīt ekspozīcijas un tās autores darbu, izprast radošo industriju darbības pamatprincipus Latvijā.

Turpinājumā projekta dalībnieki apmeklēja Latgales keramiķa Polikarpa Čerņavska keramikas muzeju. Ukrainas civiliedzīvotāji keramiķa Raivo Andersona vadībā iepazina Latgales kultūrvēsturisko mantojumu un vērtības, aplūkojot keramikas izstrādājumus, tapšanas procesu un tehniku.

Mājupceļā tika apmeklēts Aglonas Maizes muzejs. Kulinārās meistarklases laikā Ukrainas civiliedzīvotāji tika iepazītināti ar etnogrāfisku stāstījumu par rudzu maizes vēsturi. Maizes muzeja saimniece Vija Kudiņa stāstīja par maizes cepšanas procesu, ticējumiem un sakāmvārdiem par to, paražām un maizes tapšanas soļiem. Dalībnieki uzzināja par Latgales kulināro mantojumu, maizes cepšanas tradīcijām un ticējumiem, kuri ar to ir saistīti, iemācījās jaunu latgaliešu valodas leksiku. Katram pasākuma dalībniekam bija iespēja izveidot savu maizes kukulīti. Pusdienlaikā pasākuma dalībnieki nobaudīja Latgales gastronomiskā mantojuma ēdienus, fonā skanot latgaliešu tradicionālajai mūzikai.

Kopumā saliedēšanās pasākumā piedalījās 40 Ukrainas civiliedzīvotāji, 10 uzņemošās kopienas pārstāvji un 6 pedagogi. Projekta dalībnieki šo divu dienu laikā iepazina Latvijas un Latgales kultūrvēsturisko mantojumu, papildināja latviešu valodas zināšanas un formēja priekšstatu par Latvijas sabiedrības struktūru, procesiem un komunikācijas modeļiem, stiprinot saikni un sadarbību starp Latvijas un Ukrainas iedzīvotājiem. Dalība saliedēšanās pasākumos bija lieliska iespēja veicināt Ukrainas civiliedzīvotāju integrāciju Latvijas sabiedrībā, iepazīt latviešu tradicionālās vērtības un pārņemt mazās uzņēmējdarbības pieredzi.