Šogad skolēnu rudens brīvlaiks biedrības “Intelekta parks” birojā un Daugavpils Stropu pamatskolas-attīstības centrā tika pavadīts darbīgi. Trīsdesmit pedagogi no Daugavpils Valsts ģimnāzijas, Daugavpils Tehnoloģiju vidusskolas-liceja, Daugavpils Zinātņu vidusskolas, Daugavpils Draudzīgā aicinājuma vidusskolas, Daugavpils Centra vidusskolas un Daugavpils Stropu pamatskolas-atttīstības centra piedalījās mācību kursā „Sabiedrības daudzveidība un starpkultūru komunikācija” (40 stundas).
Daugavpils Universitātes profesore Elīna Vasiļjeva un Latvijas Kultūras akadēmijas lektore Dace de Senžermēna pievērsās starpkultūru komunikācijas uztveres veidiem un atšķirībām dažādās kultūrās, virtuozi apvienojot teoriju ar praktisku darbošanos “inovāciju laboratorijā”, kas tika īstenota grupu darbā un iesaistot trešo valstu pilsoņus. Savukārt Daugavpils Universitātes docente Sandra Zariņa ar dažādu interaktīvu uzdevumu starpniecību nostiprināja efektīvas komunikācijas kompetenci daudzkultūru sabiedrībā. Projekta dalībnieki labprāt iesaistījās aktivitātēs un atzinīgi novērtēja MeYou.One draudzības kārtis.
Daugavpils Universitātes profesora Jāņa Teivāna-Treinovska un Mg. politikas zinātnē Oleksii Zarychanskyi vadībā tika aplūkoti dažādi starptautisko tiesību un profesionālās darbības ētikas aspekti. Šajās nodarbībās tika organizētas diskusijas par ģeopolitiskiem un juridiskiem jautājumiem starpkultūru kontekstā.
Projekta pedagoģiskā vadītāja, Daugavpils Universitātes profesore Maija Burima piedāvāja aplūkot dažādus ar trešo valstu pilsoņu integrāciju saistītus jautājumus, aicinot Daugavpils Universitātes studējošo no Šrilankas Uttari Sathiyanka dalīties pieredzē par adaptāciju Latvijas un Daugavpils sabiedrībā, tādējādi veidojot strukturālo diskusiju ar mācību kursa dalībniekiem. Mērķauditorija uzdeva daudz jautājumu trešo valstu pilsonei Uttari, kas palīdzēja “iekāpt svešinieka kurpēs”, spilgtāk izjust un izprast ar starpkultūru komunikāciju saistītas problēmas.
Daugavpils Universitātes docente Ingrīda Kupšāne mācību kursa dalībniekiem interaktīvā veidā demonstrēja, kā veicināt trešo valstu pilsoņu kultūras kompetenci. Nodarbībās tika izmantoti Latvijas kinofilmu, literāro darbu un teātra izrāžu fragmenti, tādējādi demonstrējot mūsdienīgas pieejas Latvijas kultūras izzināšanā.
Vērtīgas zināšanas mācību kursa dalībnieki ieguva Daugavpils Universitātes docenta Igora Trofimova nodarbībās par naida runu, kurās tika akcentēti tiesiskie aspekti mijiedarbē ar medijpratību un komunikācijas robežām.
Sertificētas klīniskās un veselības psiholoģes Irēnas Žukovskas vadībā ar daudzveidīgu darba formu – “ledus laušanas”, spēļu, dialogu starpniecību mācību kursa dalībnieki iepazina svarīgākos diskriminācijas pamatus un to novēršanas principus, iejūtoties cietēja un pāridarītāja lomā, analizēja situācijas un sniedza priekšlikumus diskiriminācijas prevencijai.
Mācību kursa noslēgumā mērķauditorija atkal satikās ar Daugavpils Universitātes profesori Elīnu Vasiļjevu, kas aicināja ielūkoties teorijās par stereotipiem un aizspriedumiem, kā arī diskutēt par to veidošanos un novēršanu dažādos sabiedrības modeļos. Otrās tēmas “Stereotipi un aizspriedumi” ietvaros savu skatījumu piedāvāja Ukrainas pilsonis Valerii Kremenchutskiy, kas Latvijā dzīvo kopš 2022. gada Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā. Lektors rosināja komunicēt par stereotipiem, kas saistīti ar ukraiņiem un latviešiem, pievēršot uzmanību tam, kā dažādi aizspriedumi par abām nācijām ir mainījušies kopš kara sākuma. Mācību kursa dalībniekus pārsteidza Valerii teicamās latviešu valodas prasmes, kas apgūtas tik īsā laika posmā. Valerii piemērs demonstrē veiksmīgu integrāciju Latvijas sabiedrībā, viņš strādā Daugavpils Universitātē, līdztekus latviešu valodai apgūst ķīniešu valodu un labprāt iesaistās integrācijas veicināšanas aktivitātēs.
Mācības norisinājās no 2024. gada 21. oktobra līdz 2024. gada 25. oktobrim Patvēruma, migrācijas un integrācijas fonda 2021.–2027. gada plānošanas perioda aktivitātes Nr. 13.4. “Starpkultūru komunikācijas mācības dažādu jomu profesionāļiem” projekta „Iespēju sabiedrība. Starpkultūru komunikācijas mācības dažādu jomu profesionāļiem trešo valstu pilsoņu integrācijas ietvaru spējināšanai”, Nr. PMIF/13.4./2024/1/01, ietvaros. Mācību laikā no projekta līdzekļiem tika nodrošināti mācību materiāli, kafijas pauzes un pusdienas.
Projekta finansējums: PROJEKTU LĪDZFINANSĒ EIROPAS SAVIENĪBA
Patvēruma, migrācijas un integrācijas fonds 75%, Latvijas valsts budžets 25%.