2023. gada 21. un 22. oktobrī notika Daugavpils Universitātes Mūžizglītības, kultūras un zinātnes komunikācijas biedrības “Intelekta parks” Sabiedrības integrācijas fonda finansētā projekta „STIPRI KOPĀ -2. СИЛЬНІ РАЗОМ -2”, ID Nr. 2023.LV/UKR_KO/2/18 saliedēšanās pasākums, kura ietvaros 40 Ukrainas civiliedzīvotāji un uzņemošās kopienas pārstāvji apmeklēja Latgales ievērojamākos tūrisma objektus, piedalījās dažādās starpkultūru komunikāciju veicinošās saliedēšanās aktivitātēs, iepazīstot Latgales kultūrvēsturisko mantojumu, kā arī ekonomisko situāciju un dažādas mazā biznesa uzsākšanas iespējas.
Pirmajā dienā projekta dalībnieki apmeklēja atpūtas kompleksu “Rāznas Ezerkrasti”, kur vakara gaitā iesaistījās diskusijā par starpkultūru komunikāciju un reģionālo specifiku Latvijā un Ukrainā. Diskusiju vadīja Latvijas eksperts – Svetlana Polkovņikova un Ukrainas eksperts – Olena Bordiuhova. Dalībnieki guva vērtīgu pieredzi, attīstot savas prasmes starpkultūru komunikācijā un iezīmējot dažādus sadarbības modeļus starp Ukrainas pilsoņiem un Latvijas iedzīvotājiem.
Pēc diskusijas Ukrainas civiliedzīvotāji iesaistījās aktivitātes “Stāstu vakars” dažādās interešu grupās, kur klausījās makšķernieku, mednieku, sēņotāju un ogotāju stāstus; aizraujošus ceļotāju stāstus; apetīti rosinošus kulināros stāstus no latviešu saimnieču virtuves, kā arī tik aktuālos influenceru un blogeru stāstus. Pēc diskusijas norisinājās meistarklases, kurās Ukrainas civiliedzīvotāji lēja ziepes, rūpīgi izvēloties sev tīkamāko aromātu un formu, pievienojot Latvijas florai raksturīgos ārstnieciskos un dekoratīvos augus. Citā meistarklasē bija iespēja apgūt dāvanu saiņošanas prasmes. Koka dedzināšanas meistarklases laikā tika iepazītas latviešu etnogrāfiskās zīmes. Ukrainas civiliedzīvotāji apguva ne tikai koka dedzināšanas mākslu, bet arī iepazina latviešu zīmju nosaukumus un simboliku. Katras radošās meistarklases laikā ikviens izveidoja vairākus suvenīrus, ko atstāt par piemiņu no projekta sev vai uzdāvināt kādam citam. Vakara noslēgumā viesu māju piepildīja sirsnīgas, neformālas sarunas un dziesmas latviešu un ukraiņu valodā.
Otrā diena iesākās ar informāciju par NVO iespējām, NVO darbību regulējošo likumdošanu, finansējumu piesaistes avotiem. Pēc dienas informatīvās daļas ekskursijas dalībnieki devās uz bioloģisko zemnieku saimniecību “Juri”, kur bija iespēja iepazīt siera siešanas tradīcijas, degustēt svaigi slauktu pienu, dažādus ar rokām sietā siera veidus un uzzināt veidus, kā var izveidot savu bioloģisko zemnieku saimniecību, lai saimniekošanas rezultāti nestu arī peļņu.
Turpinājumā ekskursijas dalībnieki devās uz Preiļiem, kur pirmā pieturvieta bija mākslas galerija “Nester Custom”, kur bija iespēja apskatīt individualizētus un restaurētus motociklus, kā arī metāla mākslas skulptūras. Dalībnieki varēja smelties idejas, kā uzsākt savu biznesu Latgalē, izmantojot pieejamos līdzekļus un pārvēršot tos oriģinālā idejā.
Leļļu muzejā “Leļļu karaļvalsts” notika interakcija, kuras laikā ikviens varēja iejusties prinča vai princeses tēlā, pārģērbjoties dažādos senlaicīgos tērpos, kā arī iepazīties ar mākslinieci Vladlenu un viņas veidotajām lellēm. Nākamā projekta dalībnieku pieturvieta bija Latgales keramiķa Polikarpa Čerņavska bijusī keramikas darbnīca, kurā ierīkots muzejs. Ukrainas civiliedzīvotāji iepazina Latgales keramikas tradīcijas, apskatīja trīs meistara virpas, vēroja, kā top keramikas izstrādājumi un kāds ir to tapšanas process, kā arī aplūkoja jau gatavus keramikas izstrādājumus. Ekskursijas dalībnieki arī paši varēja pielietot keramiķa stāstījumā iegūtās zināšanas, veidojot vāzes, krūzes un bļodiņas.
Mājupceļā tika apmeklēts Aglonas Maizes muzejs. Kulinārās meistarklases laikā Ukrainas civiliedzīvotāji tika iepazītināti ar etnogrāfisku stāstījumu par rudzu maizes vēsturi. Maizes muzeja saimniece Vija Kudiņa stāstīja par maizes cepšanas procesu, ticējumiem un sakāmvārdiem par to, paražām un maizes tapšanas soļiem. Dalībnieki uzzināja par Latgales kulināro mantojumu, maizes cepšanas tradīcijām un ticējumiem, kuri ar to ir saistīti, iemācījās jaunu latgaliešu valodas leksiku. Katram pasākuma dalībniekam bija iespēja izveidot savu maizes kukulīti. Pusdienlaikā pasākuma dalībnieki nobaudīja Latgales gastronomiskā mantojuma ēdienus, fonā skanot latgaliešu tradicionālajai mūzikai.
Projekta ietvaros īstenotās aktivitātes laikā Ukrainas civiliedzīvotājiem bija lieliska iespēja iepazīt Latgales kultūrvēsturisko mantojumu, papildināt latviešu valodas zināšanas, kā arī nodibināt jaunus kontaktus. Pamatnācijas iedzīvotāju klātbūtne kalpoja kā atbalsts jaunas leksikas apguvē, un, kā atzina ukraiņi, ļoti vērtīgi bija papildu skaidrojumi par dažādām jauniepazītām lietām. Dalība saliedēšanās pasākumos bija lieliska iespēja veicināt Ukrainas civiliedzīvotāju integrāciju Latvijas sabiedrībā, iepazīt latviešu tradicionālās vērtības un pārņemt mazās uzņēmējdarbības pieredzi.
Projektu finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Par projekta aktivitāšu saturu atbild Daugavpils Universitātes Mūžizglītības, kultūras un zinātnes komunikācijas biedrība “Intelekta parks”.