Latvijas valsts budžeta finansētās programmas “Kultūrorientācijas kursi un iekļaušanās pasākumi Ukrainas civiliedzīvotājiem” projekta “STIPRI KOPĀ–3. СИЛЬНІ РАЗОМ–3” (ID Nr. 2024.LV/UKR_KO/003/L2) ietvaros no 2024. gada 20. novembra līdz 2024. gada 19. decembrim norisinājās kultūrorientācijas kursi attālināti e-konferenču platformā ZOOM. Tajos piedalījās 40 Ukrainas civiliedzīvotāju. Nodarbības vadīja zinoši un pieredzējuši pedagogi, kas ar savu profesionalitāti un entuziasmu nodrošināja dalībniekiem daudzveidīgu, mūsdienīgu un praktiski pielietojamu informāciju, sniedzot iespēju padziļināt zināšanas un veicinot izpratni par Latvijas kultūru, sabiedrību un ikdienas dzīvi.
Kursi tika organizēti 32 akadēmisko stundu apjomā par šādām tēmām: “Latvijas vēsture” (Mg. hist., Mg. paed. Andris Kupšāns), “Latvijas kultūras kanona vērtības” (Dr. philol. Žans Badins), “Valsts pārvalde, tiesiskums un līdzdalība vietējās kopienas aktivitātēs” (Dr. iur. Igors Trofimovs), “Sabiedrība un sadzīve” (Dr. philol. Ingrīda Kupšāne), “Izglītība” (Dr. paed. Sandra Zariņa), “Latviešu valoda darbā un ikdienā” (Dr. paed. Sandra Zariņa), “Sociālie un veselības aprūpes pakalpojumi” (Mg. paed. Jānis Pitrāns) un “Uzņēmējdarbības uzsākšanas iespējas” (Mg. oec. Tatjana Daudiša).
Nodarbībās tika piedāvāts plašs un daudzpusīgs tēmu loks, kas apvienoja gan teorētiskos, gan praktiskos aspektus, sniedzot kursu apmeklētājiem vērtīgu un nozīmīgu ieskatu daudzās būtiskās jomās. Projekta mērķauditorija ar patiesu interesi klausījās stāstījumus par politiskajiem un sociālekonomiskajiem procesiem Latvijā dažādos vēstures posmos, iepazīstot valsts bagātīgās kultūras vērtības, tradīcijas un dzīvesveida īpatnības. Dalībnieki aktīvi iesaistījās diskusijās, novērtējot iespēju brīvi uzdot jautājumus un kopīgi analizēt situācijas, kas saistītas ar latviešu valodas lietojumu ikdienā, veselības aprūpi, sociālajiem pakalpojumiem un drošības aspektiem. Turklāt, pētot Latvijas uzņēmējdarbības vides specifiku un saņemot praktiskus padomus, viņi ieguva ne tikai vērtīgas zināšanas, bet arī iedrošinājumu un pārliecību par savām prasmēm. Auditorija norādīja, ka šīs nodarbības ne tikai paplašināja viņu redzesloku, bet arī palīdzēja dziļāk izprast un novērtēt Latvijas sabiedrības vērtības.
Ukrainas civiliedzīvotāji labprāt piedalījās diskusijās un dalījās savā pieredzē, veidojot atklātu un draudzīgu dialogu ne vien ar pedagogiem, bet arī savstarpēji. Projekta mērķauditorija atzina, ka iegūtā informācija būtiski papildinājusi viņu izpratni par Latvijas ekonomiku, uzņēmējdarbības iespējām, veselības un sociālās aprūpes sistēmu, kā arī valsts vēsturi, kultūru un tradīcijām. Viņi īpaši novērtēja sniegtos padomus un ieteikumus, kas palīdzēs orientēties Latvijas sabiedrības un ikdienas dzīves norisēs. Dalībnieki uzsvēra, ka šīs zināšanas ir sekmējušas viņu integrāciju jaunajā vidē un radījušas pārliecību par spēju aktīvi iesaistīties sabiedrības dzīvē un gūt panākumus.
Par projekta aktivitāšu saturu atbild Daugavpils Universitātes Mūžizglītības, kultūras un zinātnes komunikācijas biedrība “Intelekta parks”.