28.12.2024

Veiksmīgi noslēdzies projekts “STIPRI KOPĀ – 3. СИЛЬНІ РАЗОМ – 3”, ID Nr. 2024.LV/UKR_KO/003/L2

Daugavpils Universitātes Mūžizglītības, kultūras un zinātnes komunikācijas biedrība „Intelekta parks” ir pabeigusi Latvijas valsts budžeta finansētās programmas “Kultūrorientācijas kursi un iekļaušanās pasākumi Ukrainas civiliedzīvotājiem” projekta “STIPRI KOPĀ – 3. СИЛЬНІ РАЗОМ – 3”, ID Nr. 2024.LV/UKR_KO/003/L2 īstenošanu.

Projekta vispārīgais mērķis ir nodrošināt kultūrorientācijas kursus un pasākumus, kas sekmē sadarbību starp Ukrainas civiliedzīvotājiem un Latvijas sabiedrību.

Projekta specifiskais mērķis – īstenojot kultūrorientācijas kursus un socializācijas pasākumus, stiprināt Ukrainas civiliedzīvotāju izpratni par Latvijas vēsturi, kultūru, sabiedrību, veicināt mērķauditorijas iekļaušanos Latvijas sabiedrībā un sadarbību ar uzņemošo kopienu.

Projekta ieviešana tika uzsākta 2024. gada 1. martā, pabeigta – 2024. gada 31. decembrī.

Projekta vadītāja – Dr. philol. prof. Maija Burima.

Kopumā projektā kultūrorientācijas kursos piedalījās 140 Ukrainas civiliedzīvotāju. Dalībniekiem tika izsniegti sertifikāti par kultūrorientācijas kursu apgūšanu 32 akadēmisko stundu apjomā par šādām tēmām: “Latvijas vēsture” (Mg. hist., Mg. paed. Andris Kupšāns), “Latvijas kultūras kanona vērtības” (Dr. philol. Žans Badins), “Valsts pārvalde, tiesiskums un līdzdalība vietējās kopienas aktivitātēs” (Dr. iur. Igors Trofimovs), “Sabiedrība un sadzīve” (Dr. philol. Ingrīda Kupšāne), “Izglītība” (Dr. paed. Sandra Zariņa), “Latviešu valoda darbā un ikdienā” (Dr. paed. Sandra Zariņa), “Sociālie un veselības aprūpes pakalpojumi” (Mg. paed. Jānis Pitrāns) un “Uzņēmējdarbības uzsākšanas iespējas” (Mg. oec. Tatjana Daudiša).

Kultūrorientācijas kursi tika organizēti gan attālināti, izmantojot e-konferenču platformu ZOOM, gan klātienē, Daugavpilī, piedāvājot projekta mērķauditorijai daudzveidīgus un aktuālus mācību metodiskos materiālus, kas tika īpaši pielāgoti Ukrainas civiliedzīvotāju vajadzībām. Šo kursu laikā iegūtās zināšanas deva kursu klausītājiem visaptverošu ieskatu par Latvijas valstiskuma pamatiem, sabiedrības struktūru un kultūras vērtībām, akcentējot zināšanu praktisko pielietojumu ikdienas situācijās. Nodarbības gan veicināja dziļāku izpratni par vietējām tradīcijām un sabiedrības normām, gan sniedza  konkrētus risinājumus, lai pārvarētu dažādus integrācijas šķēršļus. Tādējādi kursi kļuva par nozīmīgu resursu, kas palīdz dalībniekiem ne tikai adaptēties Latvijas sabiedrībā, bet arī justies pārliecinātākiem un motivētākiem aktīvi piedalīties tās dzīvē.

Projekta ietvaros 2024. gada maijā un novembrī tika īstenoti divi starpkultūru komunikāciju veicinoši saliedēšanās pasākumi – ekskursijas, kas kļuva par pamatu starpkultūru dialogam, kopradei un saliedētas sabiedrības veicināšanai. Šie pasākumi iekļāva daudzveidīgas un radošas aktivitātes, piemēram, sarunu valodas klubu “Latvijas kultūrt-Elpa”, kur projekta mērķauditorija ne tikai pilnveidoja savas latviešu valodas zināšanas, bet arī piedalījās diskusijās par sabiedrībai nozīmīgām tēmām; koprades meistarklasi “Mākslas terapija”, kas rosināja izteikt emocijas un domas caur mākslu; kustību meistarklasi “Dejas un kustību terapija”, kas veicināja dalībnieku emocionālo labsajūtu un fizisko aktivitāti; stāstu terapijas darbnīcas, kurās tika stiprināta savstarpējā sapratne un empātija, kā arī kinolektoriju “Būsim pazīstami: jaunākais spēles kino Latvijā”, kas sniedza ieskatu Latvijas mūsdienu kino mākslā.

Lai veidotu jaunus Latvijas un Ukrainas iedzīvotāju sadarbības ietvarus un pamatus jauniem iedzīvotāju tīklojumiem un pārņemtu veiksmīgu mazās uzņēmējdarbības pieredzi, notika “Iepazīšanās ar mazās uzņēmējdarbības un jaunrades iniciatīvu veiksmes stāstiem Latgalē”. Ukrainas civiliedzīvotāji uzzināja par sekmīgiem mazās uzņēmējdarbības un jaunrades iniciatīvu piemēriem Latgalē, apmeklējot keramiķu Valda un Olgas Pauliņu darbnīcu Krāslavā, kur viņiem bija iespēja vērot Latgales tradicionālās keramikas veidošanas procesu, z/s “Kurmīši” Ūdrīšu pagastā, kur tiek audzēti ārstniecības augi un ražoti bioloģiski produkti, z/s “Klajumi” Kaplavas pagastā, kas nodarbojas ar Latvijas šķirnes zirgu audzēšanu un bioloģisko saimniekošanu, kā arī viesojoties pie skaņu rīku kolekcionāra un meistara Aleksandra Maijera, kur dalībnieki iepazinās ar unikāliem instrumentiem un to tapšanas procesu. Ekskursijas noslēgumā tika apmeklēti Krāslavas kultūrvēsturiskie objekti, tostarp grāfu Plāteru pils komplekss, kas deva ieskatu novada vēsturē un kultūrā.

Kopumā šajos saliedēšanās pasākumos piedalījās 100 personas – 80 Ukrainas civiliedzīvotāji un viņu ģimenes locekļi, kā arī 20 uzņemošās kopienas pārstāvji. Pasākums “STIPRI KOPĀ” būtiski veicināja Ukrainas civiliedzīvotāju priekšstatu par Latvijas sabiedrības dzīves procesiem, vērtībām un komunikācijas modeļiem. Tas ne tikai sniedza teorētisku ieskatu par sabiedrības struktūru un tradīcijām, bet arī radīja praktiskas iespējas pielietot iegūtās zināšanas ikdienas dzīvē. Turklāt tas sekmēja lingvistiskās kompetences attīstību, paplašinot latviešu valodas vārdu krājumu, pilnveidojot izrunas prasmes un stiprinot gan monoloģiskās, gan dialoga runas prasmes par dažādām tēmām, piemēram, kultūru, ekonomiskajām iespējām un kultūrvēsturiskajiem procesiem.

Šādi pasākumi sniedz praktisku ieguldījumu Ukrainas civiliedzīvotāju veiksmīgākai adaptācijai Latvijas sabiedrībā, nodrošinot savstarpēju uzticēšanos un emocionālo saikni starp dažādām kopienām. Vienlaikus tā tiek veidota vide, kas atbalsta iesaisti sabiedriskajās aktivitātēs un sekmē Ukrainas civiliedzīvotāju sociālo integrāciju, stiprinot gan individuālo pašapziņu, gan kolektīvo piederības sajūtu. Pasākumu mērķauditorija guva vērtīgu pieredzi, kas ne tikai paplašināja viņu redzesloku, bet arī iedrošināja aktīvi līdzdarboties vietējās kopienas dzīvē un paplašināt starpkultūru sadarbības saites.

  1. gada decembrī notika sieviešu tīklošanās pasākums “STIPRAS KOPĀ”. Dizainere Olena Riumina tajā prezentēja savu tērpu kolekciju “Atmiņas kods”, kurā radoši iekļauti femīnās solidaritātes elementi, kas ir nozīmīgi adaptācijas un integrācijas procesos. Kolekcijas demonstrēšanā piedalījās gan Latvijas, gan Ukrainas modeles, kas simbolizēja kultūru mijiedarbību un vienotību.

Pasākumā tika akcentētas inovatīvas un oriģinālas Latvijas un Ukrainas sieviešu sadarbības iespējas Latvijā uzņēmējdarbības jomā, īpašu uzmanību pievēršot e-komercijai. Dalībnieces un viņu ģimenes locekļi varēja ne tikai iegūt vērtīgas zināšanas par elektroniskās komercijas principiem un veiksmīgām stratēģijām, bet arī iepazīt labās prakses piemērus, ko prezentēja gan Latvijas, gan Ukrainas pārstāves. Pasākuma laikā tika uzsvērta savstarpējā pieredzes apmaiņa, sadarbības potenciāls un jaunu ideju īstenošanas iespējas, veicinot uzņēmējdarbības attīstību un stiprinot abu valstu sieviešu iesaisti mūsdienu globālajā tirgū.

Mērķauditorijai tika sniegta iespēja piedalīties uzņēmējdarbības iniciatīvu hakatonā “Ukrainas civiliedzīvotāju un Latvijas sabiedrības pārstāvju līderības un sadarbības veicināšanai”. Tas tika organizēts ar mērķi sekmēt Ukrainas civiliedzīvotāju un Latvijas sabiedrības pārstāvju savstarpējo sadarbību, līderības prasmju attīstīšanu un radošu uzņēmējdarbības ideju ģenerēšanu.

Pasākuma laikā dalībnieki darbojās komandās, kurās bija arī uzņemošās kopienas pārstāvji, lai kopīgi radītu jaunas uzņēmējdarbības idejas.

Īpaša uzmanība tika pievērsta tam, kā Ukrainas civiliedzīvotāji var integrēties Latvijas uzņēmējdarbības vidē, pielāgojot savas idejas vietējiem tirgus apstākļiem un izmantojot iegūtās zināšanas līderībā un projektu vadībā.

Hakatona ietvaros dalībnieki ne tikai attīstīja oriģinālas un dzīvotspējīgas uzņēmējdarbības idejas, bet arī ieguva praktisku pieredzi, strādājot ar reāliem uzdevumiem. Tika veicināta izpratne par Latvijas uzņēmējdarbības paradigmu, tās iespējām un izaicinājumiem, kā arī akcentēta nozīme starpkultūru sadarbībai mūsdienu globālajā ekonomikā. Pasākuma apmeklētāji guva jaunas zināšanas un praktiskus risinājumus, kas palīdz stiprināt gan personīgo izaugsmi, gan kopējo abu valstu sadarbību uzņēmējdarbības jomā.

Projekta pasākumi un aktivitātes gan stiprināja Ukrainas civiliedzīvotāju izpratni par Latvijas kultūru un tradīcijām, gan radīja pamatu savstarpējai sadarbībai, gan sniedza zināšanas, prasmes un emocionālo atbalstu, kas nepieciešams veiksmīgai adaptācijai. Šī iniciatīva ir svarīgs ieguldījums starpkultūru dialoga attīstībā un ilgtspējīgas sabiedrības veidošanā.

 

Pasākums tika organizēts projekta “STIPRI KOPĀ – 3. СИЛЬНІ РАЗОМ – 3”, ID Nr. 2024.LV/UKR_KO/003 ietvaros.
Projektu finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Par projekta aktivitāšu saturu atbild Daugavpils Universitātes Mūžizglītības, kultūras un zinātnes komunikācijas biedrība “Intelekta parks”.