Daugavpils Universitātes Mūžizglītības, kultūras un zinātnes komunikācijas biedrība „Intelekta parks” ir pabeigusi Latvijas valsts budžeta finansētās programmas “Kultūrorientācijas kursi un iekļaušanās pasākumi Ukrainas civiliedzīvotājiem” projekta “Piedzīvosim Latviju kopā”, ID Nr. 2024.LV/2/UKR_KO/023 īstenošanu.
Projekta vispārīgais mērķis ir nodrošināt kultūrorientācijas kursus un trīs pasākumus 236 Ukrainas civiliedzīvotājiem, kas ir bērni pirmsskolas vecumā vai vispārējās izglītības apguves vecumā (1.–12. klase), sekmējot sadarbību starp Ukrainas civiliedzīvotājiem un Latvijas sabiedrību.
Projekta specifiskais mērķis – īstenojot kultūrorientācijas kursus un trīs pasākumus ar uzsvaru uz latviešu valodas lietojamību un apmācību, lai stiprinātu Ukrainas civiliedzīvotāju, kas ir bērni pirmsskolas vecumā vai vispārējās izglītības apguves vecumā (1.–12. klase), izpratni par Latvijas vēsturi, kultūru, sabiedrību, veicinot mērķauditorijas iekļaušanos Latvijas sabiedrībā un sadarbību ar uzņemošo kopienu.
Projekta ieviešana tika uzsākta 2024. gada 1. jūlijā, pabeigta – 2024. gada 31. decembrī.
Projekta vadītāja – Dr. philol. prof. Maija Burima.
Latviešu valodas kursos attālinātā formātā e-konferenču platformā ZOOM profesionālu un pieredzējušu pedagogu vadībā piedalījās 60 Ukrainas civiliedzīvotāju vecumā no 11 līdz 18 gadiem. Latviešu valodas lietošanas prasmes tika nostiprinātas, nodarbībās izmantojot kursu pedagogu izstrādātus mācību oriģinālmateriālus un integrējot inovatīvas mācību formas atbilstoši dalībnieku zināšanu līmenim. Kursos tika aktualizētas tēmas, kas saistītas ar skolas ikdienu, tādējādi sekmējot bērnu un jauniešu vispārējās izglītības apguves vecumā iekļaušanos Latvijas izglītības sistēmā un sabiedrībā.
Projekta ietvaros notika kultūrorientācijas kursi attālināti e-konferenču platformā ZOOM. Kursos bija iespēja paplašināt savas zināšanas par šādām tēmām: “Latvijas vēsture, kultūra un vērtības”, “Valsts pārvalde un tiesiskums”, “Latviešu valoda skolā un ikdienā”, “Ceļojums pa skaistākajām Latvijas vietām”. Katrā nodarbībā tika izmantotas interaktīvas, dalībnieku vecumam adaptētas mācību formas un mācību atbalsta materiāli, kā arī veidota neformāla un iekļaujoša atmosfēra, nodrošināta individuāla pieeja, lai katra tikšanās reize būtu gaidīta, aizraujoša un rezultatīva.
Lai pilnveidotu Ukrainas civiliedzīvotāju latviešu valodas lietojumpratības kompetenci un stiprinātu motivāciju izmantot latviešu valodu daudzveidīgās komunikatīvās situācijās, tika organizēts sarunu valodas klubs “Es gribu ar tevi parunāt” klātienē, Daugavpilī, un attālināti, izmantojot e-konferenču platformu ZOOM. Tā laikā klātesošie komunicēja un diskutēja par šādām tēmām: “Kādi mēs esam un kā mēs piedzīvojam Latviju?”, “Profesiju pasaulē”, “Tīmekļa izaicinājumi”, “Mēs Latvijā – kultūras pieredze”. Viena nodarbība notika kinoteātrī, kur kluba dalībnieki noskatījās latviešu režisora Ginta Zilbaloža pilnmetrāžas animācijas filmu “Straume” un pēc tam izteica savas domas un emocijas par redzēto. Nodarbībās īpašas viešņas bija rakstnieces Luīze Pastore un Andra Manfelde, kuras stāstīja par savu daiļradi un iesaistīja bērnus un jauniešus dažādās aktivitātēs, kas paplašināja vārdu krājumu un attīstīja latviešu valodas lietojumpratības kompetenci. Viena no kluba nodarbībām notika Daugavpils teātrī, kur bija iespēja redzēt izrādi “Sarkanās mājas noslēpums”, kas ir veidota pēc Andras Manfeldes detektīvstāsta “Vai mamma mājās?” motīviem.
2024. gada oktobrī tika organizēta mācību ekskursija “Anneles un Sprīdīša ceļojums”, kurā piedalījās Ukrainas civiliedzīvotāju ģimenes, kā arī pamatnācijas pārstāvji, iesaistoties daudzveidīgās nodarbēs, kas bija vērstas uz Latvijas kultūrtelpas, tradīciju izzināšanu ar spēles elementiem psiholoģiski komfortablā gaisotnē. Aktivitātē “Dejas un kustību terapija” pedagoga vadībā tika apgūti latviešu tautas deju elementi, vienlaikus veicinot kustību prieku un sadarbību; “Radošās rakstīšanas terapijā” bērni un viņu ģimenes locekļi attīstīja saskarsmes prasmes un empātijas spējas, mācoties izteikt un uzrakstīt savus pārdzīvojumus un problēmas; “Spēļu terapijā” tika nostiprināts kultūrorientācijas kursos apgūtais, padziļinot izpratni par Latvijas kultūras vērtībām.
Ekskursijas dalībnieki iepazina Latgales kultūrvidi, apmeklējot keramiķu Valda un Olgas Pauliņu darbnīcu Krāslavā, kur viņiem bija iespēja iepazīt māla trauku darināšanas tradīcijas Krāslavas apkārtnē un Latgalē kopumā, z/s “Juri” Rušonas pagastā, uzzinot par siera siešanas tradīcijām Latgalē, z/s “Klajumi” Kaplavas pagastā, kas nodarbojas ar Latvijas šķirnes zirgu audzēšanu un bioloģisko saimniekošanu, kā arī viesojoties pie skaņu rīku kolekcionāra un meistara Aleksandra Maijera, kur visi iepazina senos mūzikas instrumentus un varēja ieklausīties to skanējumā. Ekskursijas noslēgumā tika apmeklēti Krāslavas kultūrvēsturiskie objekti, tostarp grāfu Plāteru pils komplekss, kas deva ieskatu novada vēsturē un kultūrā.
Mācību ekskursija bija vērtīga pieredze un iespēja iepazīt Latgali un Latviju kopumā, gūt pozitīvas emocijas, pilnveidot savas latviešu valodas prasmes un komunikatīvās kompetences. Liels ieguvums bija sadarbība starp Ukrainas civiliedzīvotājiem un uzņemošo kopienu, kas palīdzēja papildināt zināšanas par Latvijas kultūru un vērtībām, kā arī izveidot un nostiprināt draudzības saites.
Projekts “Piedzīvosim Latviju kopā” sniedza nozīmīgu ieguldījumu mērķauditorijas integrācijas procesā, veicinot viņu izpratni par Latvijas kultūru, vēsturi un sabiedrības vērtībām. Daudzveidīgās aktivitātes palīdzēja ne vien pilnveidot valodas prasmes, bet arī nostiprināt emocionālu saikni ar Latvijas kultūrtelpu un uzņemošo kopienu. Projekta rezultāti sekmē mērķauditorijas veiksmīgu iekļaušanos sabiedrībā un paplašina starpkultūru dialogu un sadarbību, kas ir nozīmīgs pienesums saliedētas sabiedrības veidošanā.
Projektu finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Par projekta aktivitāšu saturu atbild Daugavpils Universitātes Mūžizglītības, kultūras un zinātnes komunikācijas biedrība “Intelekta parks”.