06.11.2024

Projekta “Piedzīvosim Latviju kopā” mācību ekskursija

2024. gada 26. un 27. oktobrī notika Daugavpils Universitātes Mūžizglītības, kultūras un zinātnes komunikācijas biedrības “Intelekta parks” Latvijas valsts budžeta finansētās programmas “Kultūrorientācijas kursi un iekļaušanās pasākumi Ukrainas civiliedzīvotājiem” projekta “Piedzīvosim Latviju kopā”,  ID Nr. 2024.LV/2/UKR_KO/023/L2 mācību ekskursija “Anneles un Sprīdīša ceļojums”, kurā piedalījās Ukrainas civiliedzīvotāju bērni kopā ar vecākiem, kā arī pamatnācijas pārstāvji. Divu dienu laikā ekskursijas dalībniekiem bija iespēja daudz ko izzināt un izpētīt, iegūt jaunus draugus, nostiprināt latviešu valodas zināšanas un komunikatīvās kompetences, ar vienu vārdu sakot, piedzīvot Latviju visiem kopā.

Mācību ekskursijas pirmajā dienā dalībnieki devās uz atpūtas kompleksu “Lejasmalas” Krāslavas novada Aulejas pagastā. Pasākumu atklāja biedrības “Intelekta parks” priekšsēdētāja un projekta vadītāja Maija Burima, kas pastāstīja par projektu un mācību ekskursijas programmu, iepazīstināja ar aktivitāšu vadītājiem.

Pirmajā ekskursijas dienā “Annele un Sprīdītis domā, rada, darbojas” bērni un viņu ģimenes piedalījās daudzveidīgās nodarbēs, kas bija vērstas uz Latvijas kultūrtelpas, tradīciju izzināšanu ar spēles elementiem psiholoģiski komfortablā gaisotnē. Darbs noritēja grupās,  darba metodes piemērojot katram vecumposmam.

Projekta mērķauditorija labprāt iesaistījās aktivitātē “Dejas un kustību terapija”, kurā pedagoga vadībā apguva latviešu tautas deju elementus. Kustību rotaļas aizrāva ikvienu, šķita, ka laiks paskrien nemanot.  Latviešu tradicionālās rotaļas ar dziedāšanu un dejošanu deva daudz pozitīvu emociju un prieka.

“Radošās rakstīšanas terapijā” bērni un viņu ģimenes locekļi attīstīja saskarsmes prasmes un empātijas spējas, mācoties izteikt un uzrakstīt savus pārdzīvojumus un problēmas, kā arī paust atbalstu sev, citiem, rast veidu, kā palīdzēt un motivēt. Aktivitāti vadīja pedagogs – pamatnācijas pārstāvis, kurš palīdzēja dalībniekiem izklāstīt savas domas latviešu valodā un iedrošināja bērnus izteikt viedokli.

“Spēļu terapijā” visus ieinteresēja intelektuāli radošā viktorīna “Kultūras detektīvi”, kas palīdzēja nostiprināt kultūrorientācijas kursos apgūto, padziļinot izpratni par Latvijas kultūras vērtībām un stiprinot sociālās saiknes starp Ukrainas civiliedzīvotājiem un uzņemošo kopienu. Tā  bija aizraujoša sacensība, kurā komandas azartiski meklēja atbildes uz jautājumiem un visi atbalstoši palīdzēja cits citam.

Vakara noslēgumā ekskursijas dalībnieki labprāt iesaistījās neformālās sarunās par dienas laikā gūtajiem iespaidiem, spēlēja galda spēles, vienojās dziesmās un dejās, veidoja rotājumus no dabas materiāliem, skatījās Latvijas spēlfilmas un animācijas kino. Katrs izvēlējās to, kas viņam vairāk pa prātam.

Otrā diena “Anneles un Sprīdīša piedzīvojumi Latvijas dabas ārēs” sākās tikpat aktīvi un bija piedzīvojumu pilna. Ekskursijas dalībnieki devās uz keramiķu Valda un Olgas Pauliņu darbnīcu “Pauliņu keramika” Krāslavas Amatniecības centrā. Klausoties pieredzējušu podnieku stāstījumu, bērni un pieaugušie iepazina māla trauku darināšanas tradīcijas Krāslavas apkārtnē un Latgalē kopumā. Ukrainas civiliedzīvotāji varēja izjust īstu latgaliešu garu, izmēģināt roku māla svilpaunieka veidošanā, kā arī iegādāties jau gatavus keramikas izstrādājumus.

Sajūsmu ne tikai bērnu, bet arī pieaugušo vidū raisīja Aleksandrs Maijers, kurš rādīja senos mūzikas instrumentus, piedāvāja ieklausīties katra skanējumā un virtuozi demonstrēja pašdarinātos skaņu rīkus. Neviens nespēja noticēt, ka no zāģa var izvilināt tik burvīgu mūziku un pat tautasdziesmas melodiju.

Tālāk ceļš veda uz Latvijas šķirnes zirgu audzēšanas un bioloģisko saimniecību – z/s “Klajumi” Krāslavas novada Kaplavas pagastā, kur darbojas Ilze un Viktors kopā ar saviem dēliem. Viņi iepazīstināja ar saimniecību, Latgales kulināro mantojumu un savu vislielāko dārgumu – zirgiem. Visi devās izjādē zirgu mugurā  un vizinājās zirga vagonetē.

Vēl viens pieturpunkts bija bioloģiskā zemnieku saimniecība “Juri” Rušonas pagastā. Saimnieki Juris un Lidija pastāstīja par siera siešanas tradīcijām Latgalē. Ekskursijas dalībnieki degustēja dažādus saimniecībā sietos sierus. Harizmātisko saimnieku stāstījums neatstāja vienaldzīgu nevienu un radīja vēlmi atgriezties šeit vēlreiz.

Mācību ekskursijas dalībnieki atzina, ka tā bija vērtīga pieredze un iespēja iepazīt Latgali un Latviju kopumā, gūt pozitīvas emocijas, pilnveidot savas latviešu valodas prasmes un komunikatīvās kompetences. Liels ieguvums bija sadarbība starp Ukrainas civiliedzīvotājiem un uzņemošo kopienu, kas palīdzēja papildināt zināšanas par Latvijas kultūru un vērtībām, kā arī izveidot un  nostiprināt draudzības saites.

Projektu finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Par projekta aktivitāšu saturu atbild Daugavpils Universitātes Mūžizglītības, kultūras un zinātnes komunikācijas biedrība “Intelekta parks”.