Patvēruma, migrācijas un integrācijas finansētā projekta „Mans latviešu valodas portfolio” īstenošanas otrajā posmā no 2024. gada 15. februāra līdz 2024. gada 27. jūnijam norisinājās sarunu valodas kluba “Es gribu ar tevi parunāt” nodarbības. Tās tika organizētas piecās grupās, no kurām trīs A2 valodas prasmes pakāpes grupas notika klātienē, pa vienai A2 un B1 valodas prasmes pakāpes grupām notika attālināti.
Nodarbības, kurās piedalās viedokļu līderi un eksperti, vienmēr ir īpaši gaidītas un aizraujošas. Lai uzturētu pozitīvu intrigu, pedagogi pirms plānotās tikšanās aicināja sarunu valodas kluba dalībniekus uzminēt, kuras profesijas pārstāvji būs ekspertu statusā. Vairums domāja, ka tie varētu būt aktieri vai sportisti. Kā izrādījās, sarunu valodas kluba nodarbībā piedalījās zirgu sētas “Klajumi” saimnieki Ilze Stabulniece un Viktors Piļščikovs, kas projekta dalībniekiem, izmantojot savus uzņēmējdarbības prakses piemērus, sniedza valodas apguves atbalstu par Latvijas sociālo un kultūras vidi, paplašināja priekšstatus par Latgales kultūras, ainavas un iedzīvotāju vērtībām, tradīcijām un paražām. Izzinošās nodarbības laikā kluba dalībnieki ne tikai bagātināja savu vārdu krājumu, bet arī atklāja daudz jauna par dzīvi laukos, zirgiem, medībām un Latgales kulināro mantojumu. Nodarbības interaktivitāti paspilgtināja mācību materiāli – video fragmenti no zirgu sētas “Klajumi” ikgadējā pasākuma “Kumeļu rotaļas”, kā arī video, kurā Ilze gatavo Jāņu sieru. Pēc tam sekoja atjautību veicinoši uzdevumi.
Zirgu sētas “Klajumi” saimnieki sarunu valodas kluba dalībniekiem pastāstīja par savu pieredzi un valodas barjeras pārvarēšanu komunikācijā ar ārzemniekiem, tādējādi iedrošinot ikdienā nebaidīties un vairāk runāt latviski. Nodarbības noslēgumā draudzīgā gaisotnē kluba dalībnieki izteica viedokli par zirgu sētas moto “Vienmēr zirgā!”, kā arī pasākuma “Kumeļu rotaļas” norisēm un jātnieku krāšņajiem tērpiem.
Projekta mērķauditorija veiksmīgi sadarbojās ar brīvprātīgajiem valodas nesējiem, kas atbalstīja komunikatīvās kompetences pilnveidē un jaunas leksikas apguvē.
Pēc sarunu valodas kluba noslēguma nodarbībām trešo valstu pilsoņi tika aicināti piedalīties aptaujā, lai sniegtu viedokli par nodarbību organizāciju, saturu un citiem faktoriem. Kopumā aptaujā piedalījās 67 respondenti, kas atbildēja uz 19 jautājumiem. Analizējot aptaujas rezultātus, jāatzīmē, ka 82% aptaujāto uzskata, ka, piedaloties sarunu valodas kluba nodarbībās, ir būtiski palielinājusies viņu motivācija izmantot latviešu valodu ikdienas saziņā, sadzīves situācijās, valsts un pašvaldības institūcijās, kā arī ir pilnveidota vārdu krājuma paplašināšanas un komunikatīvo frāžu lietojuma kompetence. Visi respondenti uzsver, ka psiholoģiskais mikroklimats un sadarbība visos līmeņos nodarbību laikā bijusi pozitīva. Lielākā daļa atzīst, ka piedalīšanās sarunu valodas kluba nodarbībās stimulējusi viņu integrāciju Latvijas sabiedrībā.
Sarunu valodas klubs tiek organizēts Patvēruma, migrācijas un integrācijas fonda 2021.-2027. gada plānošanas perioda aktivitātes 13.2. „Trešo valstu pilsoņu iekļaušana vietējā sabiedrībā, veicinot latviešu valodas lietošanas un apguves iespējas” projekta „Mans latviešu valodas portfolio”, Nr. PMIF/13.2./2023/1/10, ietvaros.
Šī publikācija ir veidota ar Patvēruma, migrācijas un integrācijas fonda atbalstu.
Par publikācijas saturu atbild Daugavpils Universitātes Mūžizglītības, kultūras un zinātnes komunikācijas biedrība “Intelekta parks”.
Publikācija sagatavota un ievietota 28.06.2024.